OM100-L01 ŠTA JE OPERACIONI MENADŽMENT
Efektivnost operacionog menadžmenta
Preduzeća prate šta tržište traži, i u skladu sa tim - nude svoje usluge ili proizvode. Njihov uspeh zavisi od njihove sposobnosti da u pravo vreme isporuče proizvod ili uslugu koju kupci traže. Ovo je zadatak operacionog menadžmenta. Zato je operacioni menadžment od vitalne važnosti za svako preduzeće. Operacioni menadžeri moraju tako da postave i urede poslovne procese u preduzeću, kako bi od materijala i delova koje nabavljaju, proizveli traženi artikl u traženom roku i sa zahtevanim nivoom kvaliteta. Znači, poslovni procesi transformišu ove ulaze u izlaze koji zadovoljavaju potrebe kupaca. Izlazi mogu biti ili proizvodi ili usluge. Operacioni menadžeri imaju zadatak da u ovim procesima upotrebljavaju zaposlene, mašine i ostala sredstva na efektivan i efikasan način. Iako su ovi poslovi specifični u svakom preduzeću, operacioni menadžeri moraju da donose odluke istog tipa. Oni moraju najpre da projektuju procese rada i poslovanja, a onda i da upravljaju njihovim radom, kako bi obezbedili isporuku proizvoda ili usluga koje preduzeće nudi kupcima. Ti procesi u različitim operacijama imaju različite karakteristike. Međutim, operacioni menadžeri imaju slične odgovornosti i rade slične aktivnosti.
Ako se analizira poslovanje preduzeća, može se uočiti:
- da je operacioni menadžment važan za sve vrste poslovanja;
- da svi operacioni menadžeri upravljaju procesima;
- da procesi u različitim organizacijama imaju različite karakteristike i da svi operacioni menadžeri imaju slične odgovornosti i zadatke.
Pre nego što ove nalaze obrazložimo i analiziramo, daćemo osnovne definicije pojmova koje ćemo koristiti:
Operaciona funkcija organizacije podrazumeva uređivanje resursa koji se koriste u proizvodnji i isporuci njenih proizvoda i usluga. Svaka organizacija ima neku operacionu funkciju jer se svaka od njih bavi proizvodnjom nekih proizvoda ili usluga. Međutim, u praksi, organizacije koriste različita imena za operacionu funkciju koju obavljaju kao, na primer: „poslovanje“, „proizvodnja“, „poslovni procesi“ i dr.
Operacioni menadžeri su lica koja su odgovorna za upravljanje resursima koji obavljaju operacionu funkciju. I ovde se u praksi koriste različiti termini, u zavisnosti od specifične odgovornosti u poslovanju, kao što su: „upravnik samousluge“ u samouslugama; „šef nabavke“ u preduzećima; „administrativni menadžer“ u bolnicama; „šef proizvodnje“ u proizvodnim organizacijama itd.
Operacioni menadžment je izraz koji se upotrebljava za aktivnosti, odluke i odgovornosti operacionih menadžera.